UkDe

Nye medlemmer af Danish Crowns bestyrelse

Abstrakt logo grå


Randers, den 14. december


Danish Crown har fået to nye bestyrelsesmedlemmer.

På et valgforsamlingsmøde i Randers i dag blev Cay Wullf Sørensen, Grenå, og Palle Joest Andersen, Hjørring, valgt for en tre årig periode i stedet for Niels Jakob Hansen og Karl Kristian Andersen, der begge valgte ikke at genopstille ved de netop overståede kredsmøder.

Cay Wullf Sørensen har i tre år siddet i Danish Crowns Svineproducentudvalg og har derigennem et indgående kendskab til Danish Crown.
Palle Joest Andersen er netop blevet valgt ind i repræsentantskabet for første gang. Han har tidligere været involveret i foreningsarbejdet med dannelsen af LandboNord og sidder i dag i bestyrelsen for AKV-Langholt - Andelskartoffelmelsfabrikken Vendsyssel. Han er i den brede offentlighed især blevet kendt for at have lagt jord og bygninger til Realdanias byggeri af fremtidens landbrug.

Derudover blev Niels Aage Arve, Hjortshøj, valgt til Danish Crowns Svineproducentudvalg, mens Karl Eric Pedersen, Grenå, blev nyt medlem af I&K-udvalget.

På det ordinære repræsentantskabsmøde i sidste måned blev der valgt to nye eksterne bestyrelsesmedlemmer. Det drejer sig om Jeff Gravenhorst Olsen, ISS, og Søren Bach, BTX Group.


Se listen over samtlige valg til repræsentantskabet.

dine sider

vidste du?

Vidste du?
… At i over 130 lande sælges varer fra Danish Crown og dets datterselskaber. 90 % af produkterne i Danish Crown sælges uden for Danmark.

» dc update

Besøg DC Update
Danish Crown | Marsvej 43 | Tlf. 8919 1919 | 8960 Randers SØ | E-mail: dc@danishcrown.dk