UkDe

Kjeld på stuemøde

Kjeld-stuemøde364.jpg


Randers, 27. oktober 2009


Kantinerne på afdelinger rundt om i landet får i disse uger besøg af Danish Crowns administrerende direktør Kjeld Johannesen. Det kan du læse mere om i denne artikel fra Danish Crowns medarbejderblad Krogen, der udkommer i dag.

Medarbejderne i Blans er de første, der lægger kantine til stuemøderne med Kjeld. De mange medarbejdere fylder de to kantiner tre gange på en eftermiddag for at få stillet de spørgsmål, der presser sig på – og for at høre Kjeld fortælle om den helt aktuelle situation.

- Skal jeg gå 20 pct. ned i løn?
- Hvis jeg alligevel ikke tror på, det nytter, skal jeg så ikke bare lade stå til, indtil vi lukker?
- Hvis jeg nu går med til at finde løsninger, hvad får jeg så, hvis grisene alligevel ikke vender tilbage?

VILJE OG MÅLRETTETHED
De tre spørgsmål er udgangspunktet for Kjelds indlæg på møderne, og med sig har han et billede af tillidsmand Lars Mose fra Horsens. Et billede af en træt tillidsmand på vej i mål efter at have gennemført et løb på 160 km på et døgn.

- Sådan noget kan man kun gennemføre, hvis man har besluttet sig for det på forhånd, siger Kjeld.
De hundrede medarbejdere kigger på ham.

- Og sådan er det faktisk med DC Future. Det kan vi kun nå, hvis vi tror på det – og hvis vi har besluttet os for, at vi kan.
En medarbejder får rakt mikrofonen. Hans spørgsmål runger ud af højttaleren:
- Men kan det lykkes?
- Jeg har besluttet mig for at nå det sammen med jer. Det skal lykkes. Ellers kører grisene. Tonen i Kjelds stemme er bestemt.

20 PROCENT NED I LØN?
Spørgsmålene fra medarbejderne er mange og meget forskellige. Både helt lokale forhold er på banen, men fokus på møderne er målet om 20 pct. reduktion af lønomkostningerne.

Et af dagens vigtige budskaber er, at det ikke er planen med DC Future, at slagterilønningerne over en kam skal skæres med 20 pct.
- Det har aldrig været min tanke med DC Future. Men jeg vil ikke lyve for jer. Vi kommer ikke i mål med DC Future uden at se på lønningerne, lyder det fra Kjeld.


”VI ER I SAMME BÅD”
En medarbejder vil vide, om Kjeld også skal gå ned i løn, hvis han selv skal.
- Hvis du går ti procent ned i løn, så gør jeg det samme. Det gælder også jeres fabrikschef, siger Kjeld.
- Vi er i samme båd. Både slagteriarbejderne, landmændene og ledelsen. Og den tager vand ind. Alle skal hjælpe med at øse, hvis båden skal på rette køl. Kjeld holder en pause, mens han kigger rundt på medarbejderne.
- Nogle kommer til at bløde 10 procent, men det er vigtigt, at der ikke er nogen, der bløder 100 procent, siger Kjeld.

I en halv time stiller medarbejderne skarpe spørgsmål og får be- eller afkræftet nogle af de rygter, der huserer på slagteriet.

I de kommende uger afholder Kjeld 28 stuemøder i Svinekødsdivisionen, hvor medarbejdere kan få svar på deres spørgsmål. Stuemøderne i Oksekødsdivisionen er endnu under planlægning.

Læs det seneste nummer af Krogen


Hvad fik du ud af stuemødet?

Krogen spurgte nogle af deltagerne, hvad de synes om at møde Kjeld Johannesen på deres arbejdsplads.

Peter-Christensen.jpg
Peter Christensen, opskæringen i Blans

Hvad synes du om, at Kjeld kommer og taler med medarbejderne?

- Det er fremragende. Vi har jo et stort problem, som vi skal have løst, hvis slagteribranchen skal overlevet. Det er et meget følelsesladet emne for os slagteriarbejdere, men vi kan jo se, at Kjeld også er berørt af situationen.

Hvad fik du ud af stuemødet?

- At vi går ned i løn uanset hvad. Spørgsmålet er bare hvor meget. Det fik jeg ikke svar på.
 
 
Jan Hansen, slagtegangen i Blans

Hvad synes du om, at Kjeld kommer og taler med medarbejderne?

- Det er godt, fordi det er en ekstremt alvorlig situation, vi er i. Derfor går der også en masse rygter. Og nogle af rygterne har Kjeld afkræftet, fordi folk har haft mulighed for at stille de spørgsmål, de nu har gået med.

Hvilket rygte har du fået afkræftet?

- At vi skal gå tyve procent ned i løn. Men jeg godt se ideen i at gå lidt ned i løn, så man kan redde nogen fra at miste deres job. Og så har jeg endeligt fået bekræftet, at der ikke er nogen penge ved næste overenskomst.
Jan-Hansen178.jpg
 
 
Monica-Hansen178.jpg
Monica Hansen, slagtegangen aften i Blans

Hvad synes du om at Kjeld kommer og taler med medarbejderne?

- Det er bedre end forventet. Ja, faktisk havde jeg ingen forventninger.

Hvorfor havde du ingen forventninger?

- Fordi vi ikke ved, hvem han er.

Hvad fik du ud af stuemødet?

Det var meget fornuftigt. Jeg fik svar på nogle af de rygter, der er i omløb. Specielt det med de 20 procent ned i løn. Nu har jeg fundet ud af, hvilken betydning det har for os. Jeg kan godt leve med at gå fem-ti kroner ned i løn, hvis man i koncernen kan opnå det dobbelte besparelsesmæssigt. Jeg føler, det er mere betryggende nu.

vidste du?

Vidste du?
… At i over 130 lande sælges varer fra Danish Crown og dets datterselskaber. 90 % af produkterne i Danish Crown sælges uden for Danmark.
Danish Crown | Marsvej 43 | Tlf. 8919 1919 | 8960 Randers SØ | E-mail: dc@danishcrown.dk