Randers, 18. september 2009
For 350 år siden besejrede den rød-hvide fane svenskerne ved et slag i Kerteminde. I 1992 bankede vi svenskerne i fodbold. Og i går gjorde vi det igen: Danske hotdogs er bedst
Solen skinner fra en lyseblå septemberhimmel. Folk sidder på bænke og nyder en is i den friske luft. En velkendt duft af pølser blander sig i den rolige atmosfære og lokker næsen hen på det lille torv i Kerteminde på Nordfyn.
Men der har ikke altid været fred i den lille by.
Den 31. oktober 1659 gik den dansk-hollandske flåde i krig mod svenskerne i Kertemine. Vores naboer havde erobret byen, men efter en sej kamp fik vi tæmmet svenskerne og tilbageerobret den danske jord. Den 14. november 1659 var Kerteminde endnu engang under dansk styre og har været det lige siden.
Et lille stykke Sverige i Kerteminde
Foran den rød-hvide Steff Houlberg-pølsevogn står en gruppe mennesker og nyder den danske nationalspise. Og dog!
Ved nærmere eftersyn er det ikke ristet løg, agurkesalat, og forskellig smørelse, der pynter brødet og den røde pølse. Nej, det er intet mindre end svensk rejesalat og en klat kartoffelmos på toppen, der maser en brun pølse ned i brødet.
Sådan spiser svenskerne hotdogs!
Inde i Steff Houlberg-pølsevognen står pølsemutter Pia Hansen. Hun laver de svenske hotdogs som en del af optakten til det store slag, der bliver rekonstrueret den 31. oktober i år på stranden i Kerteminde. Hele arrangementet er arrangeret af Kerteminde Turistbureau.
- Jeg har faktisk ikke engang smagt dem endnu, griner hun og ser lidt tvivlende ud, mens hun fordeler en tyk rejesalat ud over en hotdog.